Adobe Fireworks CS4 – první dojmy

Fireworks jsem zkoušel, ještě když se jednalo o produkt firmy Macromedia (dříve také vyvíjela Dreamweaver) a již tenkrát jsem si říkal, že se jedná o hodně povedený nástroj pro tvorbu webové grafiky. Čas šel dál, Macromedii koupilo Adobe a převzalo jejich produkty. V Adobe CS3 mě Fireworks moc nezaujal. Skoro jsem si říkal, že to vypadá, že se dál vyvíjet nebude. Byl to takový nejvíc odfláklý program v celém balíku.

fireworks-cs4-01

Ve verzi CS4 (která vyšla nedávno) však Adobe na Fireworks (a dreamweaveru) zapracovalo a více je začlenilo do CS. Takže nyní vypadají konečně i tyto aplikace stejně jako zbytek produktů Adobe a jsou propojeny spoustou skvělých funkcí.

Fireworks CS4 jsem nainstaloval dnes a už několik hodin se mi nepodařilo se vymanit z jeho moci. Tenhle program mě doopravdy nadchnul. Uživatelské rozhranní je vylepšené například o taby otevřených souborů a další užitečnosti. Celkově je tedy použito mnoho šedivé, což je trošku mínus. Vypadá to jako hnus-aplikace od Apple. Možná minulé vzhledy CS působily na uživatele Apple příliš psychedelicky (byly použity i jiné barvy než šedivá) a tak se Adobe rozhodlo vzhled přizpůsobit i pro tyto milovníky ryzí panelákové barvy.

fireworks-cs4-02

Utlumení uživatelského rozhranní mi nevadí, i když by bylo dobré, kdyby byla možnost si aplikaci obarvit stejně jako to umí MS Office 2007 nebo Live Messenger. Nyní nic v programu nerozptyluje a můžete se věnovat práci. Ale když hledáte nějakou ikonku, je to horší, protože i ty jsou jenom šedivé a těžko vás tak nějaká upoutá. Profíci stejně používají klávesoví zkratky, takže je to jedno.

Fireworks je doopravdy skvělý nástroj pro tvorbu webu (grafiky) a troufám si říct, že je pro tuto činnost lepší, než samotný Photoshop. Photoshop je komplexní nástroj pro úpravu fotografií, tvorbu plakátů a dalších grafických materiálů. Fireworks se zaměřuje na web a je v tom dobrý. Určitě ho vyzkoušejte.

Cena v ČR je kolem 8 000,-.

fireworks-cs4-03

2 Replies to “Adobe Fireworks CS4 – první dojmy”

  1. Dle http://www.adobe.com/cfusion/webforums/forum/messageview.cfm?catid=193&threadid=1367892 bych řekl, že to nejde.
    Osobně jsem na to nikdy nepřišel a brushe mi taky moc chybí. Takže jedině si s nima pohrát ve Photoshopu a potom ty bitmapy používat ve Fireworks. Není to moc elegantní.
    Nechápu proč tam nějaká pořádná podpora brushů není, abr by byly vynikající, protože jich je hodně. Při tvorbě webu se to dnes hodně používá a pokud má být Fireworks určen pro webovou grafiku, pak je toto docela výrazná chyba.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *