D-link dap-1160

Tato roztomile vypadající krabička mi způsobila spoustu starostí, ale o tom později. Je to klasické AP založené na čipové sadě RTL8186 a otevřeném kódu (linux) – SDK je volně k dispozici, takže si každý může firmware upravovat podle svých potřeb. Bohužel to vypadá, že výrobce spoléhal na to, že komunita vytvoří použitelný firmware a tak do něj nebude muset investovat. Škoda.

Pokud vás zaujala možnost vytvořit si vlastní SDK, pak je to jasná volba pro vás. Samozřejmě se do toho dá nahrát firmware z Ovislinku, aplite nebo appro (placená verze) a Straightcore firmware (wrt-311 nebo wrt-312).

Já jsem tuto krabičku kupoval jako router, který mi nasdíli kabelové připojení přes wifi. Chyba lávky. Protože jsem nepotřeboval nic extra, vybral jsem jednu z nejlevnějších krabiček zařazených mezi wifi routery. Má dva ethernet porty, což bylo pro můj účel tak akorát.

Samozřejmě to routovat neumí. Dle specifikací výrobce to má 7 módů: AP, AP klient, bridge, bridge a AP, repeater, WISP klient router a WISP repeater. Jaké však bylo mé překvapení, když jsem si mohl vybrat pouze z prvních pěti módů? No jo, všechny proklamované funkce to umí až s novějším firmwarem (1.12), takže ho musíte přehrát.

Chvilku jsem ho používal jako repeater, bohužel při slabém signálu občas vytuhl a přestal komunikovat. Za stejnou cenu se dá koupit wrt-311, takže pokud zvažujete koupi, investoval bych spíše do něj.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *