Drupal 6.2 – instalace, screenshoty

Drupal 6.2 je velmi propracovaný CMS (systém pro správu obsahu), který lze bez problémů použít pro velké projekty. Je totiž jen málo věcí, se kterými by si drupal neporadil. Když se k tomu připočte nespočetné množství pluginů a obrovská komunita programátorů (i v ČR), stávají se jeho možnosti téměř neomezené. Pro jednoduché stránky, např. blogy bych však doporučil WordPress – Drupal obsahuje v základu daleko více funkcí a nastavení a je snadné se v nich ztratit. A když je nevyužijete, je zbytečné je v CMS mít.

Instalace

Instalace tohoto CMS odpovídá celkové propracovanosti tohoto CMS – je neskutečně snadná. Z českých nebo oficiálních stránek si stáhněte balíček se soubory Drupalu. Aktuální verze je 6.2. Soubory rozbalte na server a zadejte do prohlížeče cestu ke složce se soubory. Já jsem instaloval Drupal na lokálním serveru (VertrigoServ), tudíž jsem soubory nahrál do složky C:/Program Files/VertriGoServ/www/drupal/ a do prohlížeče poté zadal 127.0.0.1/drupal (vše je nahráno v podsložce /drupal). Myslím, že z tohoto příkladu je zřejmé, jak na to – na vzdáleném hostingu je to analogické).

Pokud chcete instalovat v češtině, stáhněte si lokalizační soubory.

drupal_6-2_install_01

drupal_6-2_install_02

Ve druhém kroku vyplníte přístupové údaje k databázi. Pokud máte vlastní server, měli byste je znát. Při využívání hostingu je pravděpodobně najdete v jednom z prvních emailů, který vám přišel od poskytovatele hostingu. V rozšířeném nastavení si můžete nastavit prefix tabulek, které bude využívat Drupal. Hodí se to, pokud v jedné databázi budete mít tabulky více CMS – snadno pak odlišíte, která patří kterému CMS.

drupal_6-2_install_03

V posledním kroku už zadáte jenom požadovaný název stránky (dá se později snadno změnit) a uživatelské jméno a heslo administrátora. Po odsouhlasení je vše hotovo a vy se můžete podívat na váš čerstvě nainstalovaný Drupal.

drupal_6-2_site_01

Administrace

V levém menu máte možnost přístupu do administrace. Administrace je vzhledem k množství funkcí komplexní a pokud ji vidíte poprvé, může vám připadat složitá. Pravdou je, že si na ní rychle zvyknete. Většina funkcí je rozřazena logicky a snad nikdy se vám nestane, že byste nějaké nastavení nemohli najít.

drupal_6-2_admin_01

Z administrace vás z počátku asi nejvíce bude zajímat položka themes, kde lze změnit styl (skin) stránek. Pro defaultní téma lze snadno změnit barevnou kombinaci.

drupal_6-2_admin_02_themes

Po kliknutí na create content pak lze snadno vytvářet nové stránky nebo zápisky.

drupal_6-2_admin_03_create-page

Samotná instalace je doopravdy hodně snadná a automatizovaná, zvládnutí administrace pak zabere více času, ale jistě si s tím poradíte.

One Reply to “Drupal 6.2 – instalace, screenshoty”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *