Firefox 3 – nová a ještě lepší verze

Nedávno vyšel Firefox 3 a já se teprve nyní dostal k jeho řádnému otestování, což pro mě byla i trošku výhoda, protože vývojáři stačili pro F3 předělat většinu používaných rozšíření.

A stejně jako Opera 9.50, o které jsem psal nedávno, mě i Firefox 3 velmi příjemně překvapil. A to jsem to čekal ještě méně než u Opery.

Co se velmi podařilo je vzhled. Defaultní téma je decentní, líbivé a přehledné. Posuďte sami.

firefox_3

firefox_3_buttons

Jako velká novinka byla proklamována změna adresního řádku tak, aby připomínal to, co znají uživatelé Opery. Pokud si pamatujete, že jste někdy měli otevřenou stránku, na které bylo něco o firefoxu a neznáte url té stránky, vůbec to nevadí – do adresního řádku napište firefox a vyberte si, která stránka to byla. Docela příjemná vlastnost.

firefox_3_adress

Co mi na firefoxu vadilo nejvíc, byl vždy nepoužitelný správce stahování. Po stažení hodně souborů začal při začátku a konci stahování na několik vteřin zasekávat firefox. To by nyní mělo být vyřešeno a práce s přepracovaným správcem stahování by měla být komfortnější.

firefox_3_stahovani

Doopravdy hodně se mi zalíbilo, jak vývojáři zapracovali na instalaci doplňků, rozšíření a motivů. Vše je ještě jednodušší a intutivnější než dříve a je to dobře, protože zrovna rozšíření jsou to, na čem firefox stojí i padá.

firefox_3_doplnky

firefox_3_doplnky_02

Tím se dostáváme k samotným rozšířením. Nyní jsou nabízena nejoblíbější rozšíření přímo ve správci doplňků a lze je přes něj i vyhledávat dle klíčových slov. Nestalo se mi, že by mnou používané rozšíření pro verzi 3 nebylo dostupné.

Poslední co mě zaujalo byla změna uložení hesla při vyplnění formuláře na webové stránce. Dřive vyskakovalo pop-up okno, ve Firefox 3 je změna a nad stránkou vyjede proužek jako například když chybí rozšíření nebo plug-in. Více viz obrázek.

firefox_3_prihlaseni

Firefox 3 se doopravdy povedl a ač jsem to nečekal, musím uznat, že se vývojářům povedl velký krok kupředu, hlavně v oblasti použitelnosti. Vše se mi zdá daleko ergonomičtější a pro neznalé uživatele snadné na pochopení. Celkově mi Firefox 3 přijde i mnohem rychlejší, hlavně u AJAX aplikací. Pokud ještě používáte Firefox 2.x, určitě aktualizujte na verzi 3. Vyplatí se to.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *