Firefox – ovládněte web

Pro prohlížení web používáte Internet Explorer a nejste spokojeni? Chcete zkusit něco jiného? Firefox by mohl být tou správnou volbou.

Firefox je webový prohlížeč (web browser), stejně jak třeba Internet Explorer, který většiná lidí zná a má ho spojený se slovem internet. V posledních letech se rozrostla konkurence na poli webových prohlížečů a vzniklo několik slibných projektů. Hlavním důvodem byla nedokonalost Internet Exploreru 6 a minimální snaha Microsoftu s tím něco udělat. Díky této konkurenci vyšla trochu splácaná verze Internet Exploreru, který již obsahuje prohlížení stránek v záložkách (tabech). To je velmi návyková věc.

firefox-logo.png

V čem jsou hlavní výhody Firefoxu? Podle mého názoru jsou to tyto:

Bezpečnost

To jestli vás prohlížeč při prohlížení stránek ohrozí natáhnutím virů a spyware do počítače je velmi důležitá věc. Internet Explorer je součástí systému Windows a je do něj tak hluboce integrován, že dokonce otvírá i lokální složky (tedy vždy když klepnete na ikonku, otevře se vám standardně v Internet Exploreru). Dokážete si jistě představit, co všechno lze poté nakazit, když se přes prohlížeč dostane vir do systému.

Firefox není natolik integrován do systému a obecně se s ním všemu tomuto internetovému smetí lépe vyhnete. Obsahuje i nějakou kontrolu proti phishingu, ale abych byl objektivní – pokud je člověk blbec, ani zázračný prohlížeč mu nepomůže.

Rychlost

Rychlost byla prvotním impulsem, proč jsem hledal lepší prohlížeč. Samotný IE je líný až hrůza. Otevření nového okna byla otázka vteřin a já už jsem pomalu mlátil myší do stolu. Zkusil jsem Firefox a ten byl daleko svižnější. Navíc otevírání nových oken v tabech je neskutečně komfortní. Je pravda, že zapnutý Firefox s hodně otevřenými taby si vezme taky slušné množství paměti, ale subjektivně se mi zdá svižnější.

Není přeplácán funkcemi, které nevyužijete

Když stáhnete Firefox, dostanete základní instalační balíček po jehož nainstalování budete mít v PC funkční prohlížeč. Co víc si přát? Potřebujete speciální funkce? Doinstalujete si je z nepřeberného množství pluginů a vyberete si přesně ty, které potřebujete. Je to otázka pár kliknutí.

Firefox se stále vylepšuje

Firefox je stále ve vývoji a zlepšuje se. Brzy vyjde verze 3.0, která přinese řadu novinek a opraví spoustu chyb. Je pravda, že MS nyní pracuje na nové verzi IE 8, která by měla konečně přinést spoustu novinek a učinit z IE doopravdy kvalitní browser.

Firefox zobrazuje internetové stránky správněji

Pro uživatele je tato skutečnost pravděpodobně dost nerelevantní, ale pro webové vývojáře je důležitá. Nový IE 8 by měl podporovat standardy konsorcia W3C a tudíž se přiblížit alternativním prohlížečům. Tato výhoda není pro uživatele přínosná přímo, ale svou existencí donutí konkurenci na trhu (konkrétně Microsoft) zlepšit svůj produkt. A to je dobře pro všechny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *