I český vývojář už může dělat placené aplikace

Čeští android vývojáři měli dlouhou dobu poněkud ztíženou pozici – nemohli do Google Play (dříve android marketu) dávat placené aplikace. Až do konce roku 2010 se dokonce z ČR aplikace nedaly ani nakupovat. Nemožnost prodeje aplikací bylo hodně diskutované téma na GDD 2011 a všichni googleři se nás snažili přesvědčit, že si tento problém uvědomují a že se na něm intenzivně pracuje. Když si představím celkovou právní džungli v ČR, je mi jasné, že asi nebylo jednoduché se s tím poprat a kdyby v ČR nebylo ohromné množství kvalitních vývojářů, asi by se market pro placené aplikace nezpřístupnil nikdy.

Do dnešního dne totiž měli vývojáři jen omezené možnosti, jak zpeněžit své aplikace a získat tak peníze na jejich další vývoj:

  • Založit firmu mimo ČR (nejčastěji německo, UK nebo USA), což není zase tak problematické pro větší vývojové týmy, ale pro individuálního vývojáře to už může být poměrně komplikované (resp. přínosy nevyváží vynaložené úsilí)
  • Dát do aplikace reklamy – což není vždy úplně rentabilní možnost. Navíc reklamy je lepší dávat do lite verze aplikace a nabídnout verzi bez reklam, ale za nějakou drobnou úplatu.
  • Snažit se získat peníze jinou cestou – prodávat registrační kódy přes premium SMS nebo jiné služby. S tímhle jste se asi moc nesetkali, protože je to tak komplikovaná cesta, že ji snad nikdo ve velké míře nevyužíval
  • Prodávat aplikaci mimo Google Play – marketů pro Android je poměrně hodně, dokonce i velkých (třeba jeden má i Amazon), ale většina uživatelů používá Google Play a pro běžného uživatele je velmi komplikované stahovat aplikace z jiných marketů
  • Tiše vyčkávat, až Google zprovozní placené aplikace.

Protože mobilní platformu podle mého názoru tvoří hlavně kvalitní aplikace, mohl by tento krok pomoct k tomu, aby se na Google Play objevily další kvalitní aplikace a nebo aby se ty staré přepracovaly, protože co si budeme povídat – spousta z nich je programátorská. Tzn. pro běžného uživatele těžko použitelná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *