Instalace Joomla! 1.5

Joomla! je opensource systém pro správu obsahu. Nedávno byla uvolněna nová verze 1.5, instalace je opět poměrně snadná. Potřebujete jen instalační balík Joomla 1.5 a poté webový server, na kterém joomla! poběží – potřebovat budete podporu PHP 4.3.10+, MySQL 3.23.x+ a Apache 1.3+.

Na začátku rozbalené soubory nahrajeme na webový server – většinou pomocí ftp. Pokud budeme joomla! zprovozňovat na localhostu, tak je stačí nakopírovat do určeného adresáře. Pro provozování Joomla! na localhostu doporučuji VertrigoServ. Nebudu zde dopodrobna popisovat, jakým způsobem soubory na server dostat. Pokud si nevíte rady, tak věřte, že většinu informací vám poskytovatel hostingu zasílá při zřizování hostingu pomocí mailu, případně tyto informace najdete na webu poskytovatele hostingu.

Nyní stačí do webového prohlížeče zadat adresu, na které máte soubory nahrány. Nyní následuje první krok a to zvolení jazyka instalace. V návodu je nadále popisován postup při zvolené češtině.

Instalace Joomla! 1.5 - 01

V dalším kroku proběhne předinstalační kontrola. V případě, že něco nesouhlasí, máte možnost to opravit, většinou však budeme dále pokračovat v instalaci.

Instalace Joomla! 1.5 - předinstalační kontrola

Nyní musíme odsouhlasit licenci a následně zadat údaje pro přístup k databázi. Ty zjistíme většinou od poskytovatele hostingu. Jméno hostitele je většinou localhost, uživatelské jméno, heslo a jméno databáze závisí na konkrétním nastavení. V pokročilých nastaveních doporučuji zaškrtnout a zvolit prefix, aby se vám lépe orientovalo v tabulkách v databázi.

Instalace Joomla! 1.5 - licence

Instalace Joomla! 1.5 - přístup k databázi

Dále se nastavuje ftp přístup, pokud údaje nevíte, tento krok přeskočte. Dá se to nastavit později v administraci Joomla!.

Na další stránce už vás čeká jen vyplnění názvu stránek, hesla administrátor a dalších zřejmých věcí. Vše můžete později opět měnit v administraci. Jen doporučuji kliknout na tlačítko Instalovat ukázková data, nahraje vám to do tabulek databáze ukázkový obsah, takže vaše instalace joomla! bude obsahovat nějaký ten článek a anketu a vy se budete moci hned kochat možnostmi tohoto systému.

Instalace Joomla! 1.5 - nastavení ftp

Instalace Joomla! 1.5 - nastavení základních údajů

Tímto celá instalace končí a v dalším kroku už se s vámi instalátor rozloučí. Nyní je nutné smazat složku s instalačními soubory. Pokud ji nesmažete, Joomla! vás na to bude upozorňovat a nic jiného než toto upozornění nezobrazí. Po jejím smazání se vám již zobrazí hlavní stránka vašeho webu.

Instalace Joomla! 1.5 - konec instalace joomla

Instalace Joomla! 1.5 - upozornění na smazání instalačního adresáře

Instalace Joomla! 1.5 - hlavní stránka

Pokud zadáte do webového prohlížeče http:/adresavasehowebu/administrator, dostanete se do administrace, ve které celý systém můžete spravovat.

Instalace Joomla! 1.5 - přístup do administrace

Instalace Joomla! 1.5 - administrace

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *