Irsko – úvod

Irsko (nebo přesněji řečeno Republic of Ireland) je o prázdninách cílem mnoha studentů, kteří sem jezdí strávit prázdniny. Pokud se do Irska vydáte, můžete si být jisti, že tam potkáte mnoho mladých lidí ze všech koutů světa. A to přináší nezaměnitelnou atmosféru, které jsem se nenabažil ani při mém téměř tříměsíčním pobytu v Dublinu, hlavním městě Irska.

Jako student jsem samozřejmě nemohl do Irska vyrazit na dovolenou, peníze jsem spíše potřeboval vydělat než utratit. Naštěstí to v Irsku není problém, trh práce je otevřen všem členům EU a evidentně to Irsku jenom prospívá. Jejich ekonomickou situaci by jim mohly socialistické státy jen závidět (například Německo).

irský vtípekV Irsku se mluví převážně anglicky. Irové jsou však hrdí na svůj původ a nikdy se nedali zlomit britskou nadvládou a tak se mimo tento jazyk udržují i svoji původní irštinu. Proto všude najdete nápisy v irštině – označují názvy ulic, měst, …

Irská angličtina se zdá být takovým mixem mezi klasickou britskou a americkou. Samozřejmě je to nicneříkající konstatování, které ani navíc není příliš přesné. Irové (nebo obyvatelé Dublinu) trošku jinak vyslovují některá slova – typicky bus je |bus| a coming je |koming|. Podívejte se třeba na seriál IT crowd (Roy je Ir) nebo na Black Books. Nebuďte z irské angličtiny nervózní, dá se jí rozumět velmi dobře.

Práce je v Irsku hodně a občas vystačíte i s naprosto základní angličtinou. Já jsem prázdniny strávil v Dublinu, kde je pracovních příležitostí opravdu hodně. Pokud chcete vycestovat vyloženě za prací, nejvhodnějším termín se jeví konec srpna a pár následujících měsíců, protože Irsko hromadně opouštějí studenti z cizích zemí a uvolňují pracovní pozice. Když jsem do Dublinu přiletěl, viděl jsem, jak z ulic pomalu mizí letáčky typu hledáme zaměstnance na pozici …, ale před koncem prázdnin se výlohy obchodů a hospůdek těmito letáčky opět začaly plnit.

V Irsku není výrazně vyšší cenová hladina oproti ČR. Obecně jsou dražší služby, oběd tedy seženete obvykle kolem 10€ (fast-food 7€) a cesta autobusem vás bude stát zhruba 1,5€. Nájem v centru Dublinu vyjde přibližně na 70€/w. pro osobu s tím, že jsou 2 lidé na pokoji. Oblečení je víceméně stejně drahé nebo levnější. Pivo v hospodě stojí lehce pod 5€ a panák whiskey (nebo jiného lahodného nápoje) asi 4€. Levněji se dá pivo nakoupit v obchodech – zhruba za 2€.

Irsko bylo v několika minulých desetiletích známé občasnými nepokoji. Na severu ostrova, na kterém leží Irsko, se nachází Severní Irsko, které patří Anglii. Republic of Ireland je samostatný stát na Anglii nezávislý. A na hranici těchto dvou států proběhlo hodně bojů, stačí se například zaposlouchat do některých textů irské kapely U2. Více o těchto událostech lze nalézt například na wikipedii.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *