Jak migrovat stránky – WordPress

Když už jsem přesunul web na novou doménu, tak jsem se rozhodl, že se s vámi podělím i o to, jak to provést. Není na tom vlastně nic těžkého, ale snad to někomu v něčem pomůže a nebo vám to spíš dodá odvahu web přesunout, protože doopravdy není co řešit. Začátek návodu je shodný pro přesun na nový hosting (neměníte doménu), pokud měníte i doménu, tak je potřeba ještě vyřešit pár drobností.

Jako vždy, když děláte něco citlivějšího (s daty), doporučuji zálohovat. Na blogu mám nastavené automatické zálohy, ale přesto to není aktuální verze, takže spustit ftp a zazálohovat celý adresář s CMS (pokud používáte i jiné, tak samozřejmě i to). Většinu důležitých dat ale máte v databázi, takže ještě spustit phpMyAdmin a vyexportovat správnou databázi. Je to snadné, stačí kliknout na databázi, v horní části stránky najít export, nastavení ani nemusíte měnit, pokud tomu nerozumíte a můžete exportovat. Doporučuji (zvlášť u větších databází), neukládat to v plain textu (txt), ale použít nějakou komprimaci.

Takže máme zálohu a můžeme se na to vrhnout. Na nový hosting nahrajeme obsah starého webu (ten máme čerstvě zazálohovaný, takže klidně použijeme tuhle zálohu). Nahrajeme PhpMyAdmin. Vytvoříme (buď v administraci hostingu nebo napíšeme na hosting) databázi, uživatele a heslo a s těmito údaji se přihlásíme do phpMyAdmin. Otevřeme požadovanou databázi a zvolíme import, najdeme v počítači soubor se zazálohovanou databází a nahrajeme ho na nový hosting.

Nyní už je jen potřeba upravit soubor wp-config.php v rootu našeho nového webu. Konkrétně musíme vyplnit nový název databáze, uživatele a heslo. Pokud přesunujete web na nový hosting, tak je to víceméně vše, jen si ještě překontrolujte, že jste správně nastavili nameservery a vaše doména směruje právě na nový hosting.

Co nastavit při přesunu na novou doménu

Web by vlastně už měl fungovat. Pokud se vypisuje nějaká chyba při spojení s databází, chyba bude pravděpodobně ve wp-config.php. Bohužel se nedostanete do administrace, protože root webu máte v nastavení stále nastavený na starý web. Opět otevřete PhpMyAdmin a dejte si projít záznamy v tabulce wp_options. Zde změňte většinou hned první řádek – siteurl, na současnou url. Uložte a můžete se přihlásit do administrace. Další nastavení už můžete upravit v administraci.

wordpress-nastaveni-v-databazi

Co se starým webem? Aby běžely dvě identické stránky na 2 doménách je nažádoucí, hlavně kvůli vyhledávačům, tříštění návštěvnosti a rankům. Takže na původní url budeme muset nastavit přesměrování. Existují pro to přímo pluginy do WP, třeba plugin Redirection. Jinak stačí nastavit správně .htaccess:

Options +FollowSymLinks
RewriteEngine on
RewriteRule (.*) http://www.newdomain.com/$1 [R=301,L]

A to by mělo být vše. Někdo preferuje na novém hostingu udělat čerstvou instalaci WP a přesunout pouze články + template, ale já tomuto postupu zrovna dvakrát nevěřím…

2 Replies to “Jak migrovat stránky – WordPress”

  1. Já jsem zrovna nyní rozjížděl nový redakční systém na svém blogu (nejdříve jsem jel na RS2 a nyní na WP) vše jsem prováděl na localu… potom jsem si pouze vyexportoval příspěvky a na hostingu jsem rozjel WP a příspěvky, tam importoval vše proběhlo bez problému…

  2. Nevím, jak je to nyní (a vlastně jsem to ani nezkoumal, přesunout databázi je snazší), ale dřív fungoval export jen na články + komentáře. Je to sice poměrně komfortní (i když se musí dělat nová instalace wp + pluginů), ale mně to přišlo o trochu víc práce, než přes ftp překopírovat web, databázi přes phpMyAdmin a přepsat 3 řádky ve wp-config.php.
    Hlavní důvod ale byl ten, že jsem chtěl zachovat nastavení pluginů, všechny uživatele apod. Pokud má někdo otestované, že se to při exportu přenese, tak se podělte a já to do článku doplním 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *