Jak naformátovat flash disk na NTFS

Flash disky se většinou prodávají naformátovány na FAT32, což už dlouho není zrovna moderní a povedený filesystém. Omezení na 2GiB pro soubor je u dnešních 4GiB+ flash disků docela nepříjemné a tak pokud nepoužíváte extrémně starý systém bez podpory NTFS, je lepší si flash disk přeformátovat na NTFS. Pokud používáte třeba linux, na výběr máte více filesystémů a přeformátování je hračka.

usb flash disk

Formátování připojených zařízení (třeba flash disků) se víceméně neliší pro Windows XP a Windows Vista. Otevřete si tento počítač (nebo počítač) a pravým tlačítkem klikněte na disk, který chcete naformátovat. Zvolte Naformátovat.

format_vista_01

Objeví se vám nové okénko s možnostmi formátu. Nastavení je dost omezené, ale pokud nejste nároční a používáte jenom Windows, pravděpodobně vám bude dostačovat. Zvolte NTFS, další volby nemusíte měnit. Problém může nastat, pokud se vám tam NTFS nezobrazuje. Pokud ano, máte po starostech, zvolte ho a dejte formátovat.

vlastnosti_flash_disk_02

Jak zpřístupnit volbu formátu na NTFS

Postup je víceméně shodný pro Vista i pro XP. Ve Vistách se mi však volba NTFS zobrazovala, takže nebylo potřeba nic měnit. Ale pro jistotu to zde popíši. Kliknětě pravým tlačítkem na zvolený disk a dejte Vlastnosti.

vlastnosti_flash_disk_01

Zde vyberte záložku Hardware. V seznamu najděte disk, který chcete formátovat a klikněte na tlačítko vlastnosti v dolní části okna.

vlastnosti_flash_disk_03

Objeví se další okno, kde klikněte na tlačítko Změnit nastavení. Nyní překlikněte na záložku Zásady.

vlastnosti_flash_disk_04

Zde musíte mít zvolené Optimalizovat pro výkon. Pokud nemáte, překlikněte a potvrďte změnu. Nyní by měl jít disk přeformátovat na NTFS. Po přeformátování ho můžete opět přepnout na Optimalizovat pro rychlé odebrání. Ničemu už to nevadí a vy si nemusíte dělat starosti s nutností ručně odebírat zařízení.

vlastnosti_flash_disk_05

Windows XP

Postup je víceméně stejný, ale předchozí screenshoty jsou z Windows Vista. Protože se jedná o stejný postup, tak už jen textově -> vlastnosti disku -> záložka hardware -> vybrat flash disk -> vlastnosti -> zásady -> přepnout na optimalizovat pro výkon

131 Replies to “Jak naformátovat flash disk na NTFS”

 1. Pri neuspechu v suvislosti z hlasenim o nemoznosti formatovania mi pomohol navod uvedeny nizsie… ukony som vykonal v Nudzovom Rezime, a dolezite je pouzit ENTER a nie klikat na polozku OK v prikazovom okne…

  Konverzia pevného disku alebo oblasti na formát NTFS
  Zatvorte všetky otvorené programy, ktoré sú spustené v oblasti alebo logickej jednotke, ktorá sa má konvertovať.

  Kliknite na tlačidlo Štart, kliknite na položku Všetky programy, kliknite na položku Príslušenstvo, kliknite pravým tlačidlom myši na položku Príkazový riadok a potom kliknite na položku Spustiť ako správca. Ak sa zobrazí výzva na zadanie hesla správcu alebo potvrdenie, zadajte heslo alebo potvrďte akciu.

  Do príkazového riadka zadajte príkaz convert písmeno_jednotky: /fs:ntfs, kde písmeno_jednotky je písmeno jednotky, ktorú chcete konvertovať. Potom stlačte kláves Enter. Ak napríklad zadáte convert E: /fs:ntfs, jednotka E bude konvertovaná na formát NTFS.

  Zadajte názov zväzku, ktorý chcete konvertovať a potom stlačte kláves Enter. Je nutné použiť existujúci názov zväzku, v opačnom prípade sa konverzia zruší. Všetky dostupné zväzky je možné zobraziť v priečinku Počítač, ktorý sa nachádza v časti Jednotky pevného disku.

 2. Tak jsem vyzkoušel snad vše ale naformátovat flash disk 32 GB na NTFS ale Windows 7 vždy napíže že nebylo možné disk naformátovat.Chci na něj uložit film který má 5 GB a to hlásí že to jde jen když je disk naformátovaný na NTFS.Co stím?Mám i externí disk 80GB a to je to samé.

 3. Také jsem naformátovat externí disk 80 GB na NTFS a mám zněho 15 GB.Naformátoval jsem ho zpět na FAT 32 a má pořád 15 GB.Co je to za nesmysl?

 4. Dobrý den,chtěla jsem se zeptat.Naformátovala jsem přenosný hardisk na ntfs a teď se mi jen ukáže je připojen a bezpečně odebrat hardware,ale neukáže se mi v pc,jako by tam vůbec nebyl.Mám win 7

 5. Ďakujém velmi mi to pomohlo ste ma spravili veľmi štastným 🙂 PS: prepáčte za chyby 🙂

 6. Dobry den,mam problem s naformatovanim flash disku o velikosti 32GB. Kdyz ho naformatuji na fat32,tak vsechno funguje jak ma. Jenze tam nedam vetsi soubor. Kdyz to naformatuji na NTFS,tak po opetovnem vlozeni disku mi to napise,ze je disk necitelny a nejde otevrit. Je mozne,ze flesh disk nezvladne NTFS, nebo se musi jeste neco predelat? Dekuji

 7. To netuším, třeba je flash disk vadný a nebo zničíte systém při odpojování flashdisku. Pokud to tedy po naformátování funguje a až po vystrčení/zastrčení to blbne, hledal bych chybu v tom.

 8. Mám problém s mou Kington DataTraveler G3 32gb.
  Vytvořila se mi složka o velikosti přes 200gb.Nelze smazat “ Ochrana proti zápisu“
  Pokusil jsem se o farmat, ale taky nic dále jsem zkoušel v registrech změny a pak ještě z jiných fór různé rady a tipy.Dostal jsem ji a je mi líto ji vyhodit tak se snažím najít jakýkoliv způsob o její záchranu.Data se mi podařila z větší části zazálohovat.Tak že teď mi jde o jakýkoliv způsob jak ji smazat,zformátovat aby opět byla funkční.
  V cmd.exe jsem zkoušel datadisk/ list disk ale zde se mi nezobrazí.
  Přitom pokud ji připojím do jednoho ze čtyř usb tak mi normálně najede.
  Zkoušel jsem i na dvouch PC ale format taky nešel.
  Zkusil jsem i partition magic a tam se také nezobrazí.
  Mám XP(SP3)
  Pls help me. Za jakoukoliv radu děkuji.

 9. Veľmi ďakujem za radu pomohla. Ale chcem sa opýtať je tam kolonka na označenie rýchle formátovanie. Čo je to zač? Vykoná to tú istú operáciu len v kratšom čase, alebo má to nejaký háčik?

 10. Při rychlém formátování se neprovádí kontrola špatných sektorů na disku, takže formát disku proběhne výrazně rychleji, na druhou stranu kontrolovat špatné sektory není vždy potřeba, většinou standardní formát používám jen při instalaci operačního systému, u flash disků výjimečně.

 11. dobry den chtěla jsem se zeptat jesly mi mužete poradit jak mám dat formátovat fles mám tam fimy a nechtěji se mi ani vymazat a když tam chci jiný film tak to vubec nejde . děkuji za info

 12. Díky za návod Blogu nofutur3 za návod, jak naformátovat flash disk na NTFS.

 13. Dobry den,mam problem s naformatovanim flash disku o velikosti 32GB. Kdyz ho naformatuji na fat32,tak vsechno funguje jak ma. Kdyz to naformatuji na NTFS,tak PC flashku nevidí,ale ve správci je.CO s tím?Díky za odpověď

 14. Dobrý den, chtěla bych poradit mam faschdisk 32GB. Před hodinkou mi to přenášelo data, ale teď když chci přenést data tak mi to ukazuje,že tam jsou a když to dám do druhého počítače kde chci přenést ty data tak mi to ukazuje prázdný dokument . Nevím si rady co se mohlo stát. Děkuji za radu..:-)

 15. nezobrazovalo mi volbu NTFS ale uz som to spravil diky tohto navodu..velmi moc ďakujem 🙂

 16. Dobrý den. Mně tento postup velice pomohl a moc Vám za to děkuji. Janka

 17. Dobrý den. Mám problém s 32 GB flashkou. Velikost volného místa ukazuje okolo 30.5 GB. Což se mi na ni vleze,ale co jsem na ni dal později (asi od 10 GB) hlásí ,že soubor je poškozen.Když ho ale vložím na flash disk jako první soubor je v pořádku! Toto mi dělá u více flash disků. Co mám pro to udělat,aby žádný soubor nevykazoval poškození. Děkuji za radu

 18. Tak jsem vyzkoušel snad vše ale naformátovat flash disk 32 GB na NTFS, ale Windows 7 vždy napíže že nebylo možné disk naformátovat. Zkoušel jsem dva flash disky,jeden 16 GB a druhý 32GB a ani jeden nešel,chci na něj nahrát film ve 3D. Mužete mi prosím poradit,co stím ? Děkuji.

 19. Tak jsem vyzkoušel snad vše ale naformátovat flash disk 64GB z exFAT na FAT, FAT32 nebo NTFS asi není možné, ve Windows 10 mě to možnost formátovat na FAT nebo FAT32 vůbec nenabídne a u NTFS vždy napíže že nebylo možné disk naformátovat. Mužete mi prosím poradit,co stím ? Děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *