Jak otevřít .docx aneb nové formáty MS Office 2007

Ze své zkušenosti vím, že spousta lidí má s nástupem MS Office 2007 velký problém s otevíráním dokumentů. Půlka lidí totiž neví, jak to udělat, aby MS Office 2007 uložily v dokument (tabulku, prezentaci, …) v kompatibilním formátu a mohl je tak otevřít každý. Druhá půlka pak neví vůbec nic a když jim přijde mailem soubor .docx, tak jenom smutně koukají a poté soubor odešlou do koše. V lepším případě pošlou odpověď s prosbou o pomoc, že jim to nejde otevřít.

Ony jsou totiž nové formáty v MS Office stejné zlo, jako když někomu posíláte soubory ve formátech OpenOffice. To pak textový dokument přijde jako .ods (protože Open Office již aktivně nepoužívám, dopustil jsem se zde pravděpodobně chyby a textové soubory mají koncovku odt, čímž děkuji za upozornění v diskuzi) soubor a nezkušený uživatel si s tím neporadí. Pokud má smysl pro humor, tak vás akorát nařkne z podporování středolevé politické strany – ODS.

Ale jak z tohoto kruhu ven? Do nekonečna přece nelze ukládat soubory v kompatibilním módu. Odpověď je jednoduchá. Pokud máte starší MS Office než verzi 2007, nainstalujte si Compatibility Pack Pro Office 2000, XP nebo 2003 a otevírejte MS Office 2007 soubory. A pokud posíláte soubory vytvořené v MS Office 2007, do emailu přiložte odkaz na Compatibility Pack.

11 Replies to “Jak otevřít .docx aneb nové formáty MS Office 2007”

 1. Nejlepší je koupit si Office 2007 verzi pro domácnosti za blbou tisícovku.

 2. @Ashley: Jistě, to je pravda. Na CZC je mají za 1200,-. Výborné je, že je to licence na 3 PC, což je pro domácnosti výborné. Ale není to řešení pro všechny. Nelze je použít ke komerčním účelům a hlavně jsou bez Outlooku:-)

 3. M$ niečo vymyslel len aby konkurencia mala chvíľu nevýhodu nekompatibility a hneď sa musia všetci ostatní prispôsobovať. Podobný formát už dlhšiu dobu používa OpenOffice, ale M$ si musel vymysleť svoj vlastný…

 4. dík za radu. jen mi nějak nesedí ta ODS jako „středolevá“ strana…

 5. Přípona dokumentů ve formátu OpenOffice není ODS, ale ODT. Jde o formát založený na XML (oficiálně ODF – Open Document Format), jehož výhodou je mj. i to, že byl uznán jako mezinárodní norma ISO. Docx je nápodoba téhož od MS – aby se to nepletlo, vymysleli pro něj název Open XML… Ten však do norem přijat nebyl.

 6. @janrosk: Díky, za opravu, v článku jsem to opravil. Je otázkou, zda něco, co je ISO norma, je nějaká reálná výhoda pro uživatele. Teoreticky by to tak být mělo, bohužel když se společnost s dominantním postavením na trhu rozhodne používat něco, co ISO normě odporuje, pak je to dost jedno. Ale není to problém jenom textových dokumentů… Je to téma na hodně dlouhou diskuzi u piva 😉
  K tomu OpenXML… Bylo k tomu dost hezkých protestních akcí a některé argumenty proti standardizaci mi přišly celkem rozumné, bohužel to dopadlo jak to dopadlo a na světě je nedokonalá a obsáhlá verze Open XML, která se stejně nedodržuje.

 7. Dobrý den,

  naistaloval jsem uvedený konvertor, ale bohužel mi to při pokusu otevřít soubor xlsx v Office 2003 opět hlásí hlášku o nepodpoře formátu.

  Mám operační systém Windows 7 (nemůže být v tom problém?)

  Nevíte někdo prosím, kde by mohl být problém, resp. možné řešení?

  děkuji za jakoukoli radu
  Pavel

 8. skus to spustit jako správce nebo vypni kontrolu účtu v rubrice uživatelské účty to by snad mělo pomoct pokud ne tak ti poradí někdo jiný 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *