Jak si vybrat hosting – zkušenosti

Úroveň hostingů v ČR je různá, majitelé hostingových společností se mění a tak kvalita často kolísá. A aby toho nebylo málo, každou chvilku se někde vyrojí „zaručeně pravý příběh nespokojeného uživatele“.

Pro nezkušeného uživatele je těžké se v nabídce zorientovat. Alespoň dle mého názoru. Sice existují srovnávací webu, ale informace na nich jsou většinou neaktuální.

Spousta hostingů nabízí hodně prostoru na serveru. Myšlenka je to dobrá. Nabídneme výrazně více místa na disku než konkurence a to vysoké číslo přesvědčí zákazníky, že dostávají něco lepšího. Popravdě – hodně webů se vejde do 50MiB (a emaily je možné řešit GMail nebo Live účtem na vlastní doméně) a ten obrovský prostor tak zůstane nevyužitý.

Dalším zajímavým parametrem je dostupnost. 100% dostupnost není reálná (pokud ji teda nepočítáme pro jednotlivé dny) a je naprosto zbytečné se tímto údajem řídit. Skoro každý hosting garantuje něco jako 99,8% dostupnost, ale v obchodních podmínách má zmínku o tom, že se to nevztahuje na situace, které vzniknou cizím přičiněním, nebo něco podobného.

Každý (i ten nejlepší) hosting může postihnout výpadek. Reálná dostupnost se velmi těžko zjišťuje, přestože některé hostingové společnosti využívají pro měření dostupnosti externí audity.

Takže, hosting může být nedostupný (potřebujeme-li dostupnost 24/7, tak koupíme několik serverů, umístíme je do různých serveroven a při pádu jednoho serveru všechno přehazujeme na jiný), ale důležité je, jak se chová podpora, respektive hostingová společnost. Pošle-li ihned zprávu o výpadku s předpokládaným časem opětovného zprovoznění, omluví-li se a případně nabídne slevu nebo nějaký ten měsíc hostování zdarma – to je to, co by mělo rozhodovat.

Sám vůbec nevím, koho doporučit. Moje nároky jsou asi úplně jinde, než nároky obyčejného uživatele. SSH přístup asi skoro nikdo nevyužije, ale já budu nadšen.

Banán.cz

Banán nabízi dva balíčky – za 79kč/m a 175kč/m. Od minulého článku, kde jsem je zmiňoval, uběhla spousta času a u Banánů už si opravili název balíčku ze Standart na Standard. Taky změnili web, už tolik nespamují fóra na internetu a nabízejí garanci dostupnosti. Banán je asi nejvíce kritizovaný hosting na českém internetu, přesto se mi zdá, že poslední dobou se jeho kvalita zlepšuje. Minimálně mají 24/7 podporu. Ročně tedy zaplatíte minimálně 950,-.

Hostmonster.com

HostMonster do ČR pronikl masově zhruba před rokem. Hlavní předností je neomezeně všeho včetně domén na účtu. Máte-li tedy více domén/webů, můžete je všechny dát na tento jeden hosting a výrazně ušetříte. SSH přístup je třešničkou na dortu. Servery jsou v US, ping je tedy horší. U složitějších webů je to problém, máte-li pár informačních webů, je to docela dobré řešení. Umíte-li anglicky, tak můžete při řešení problémů využít podporu. Je rychlá. Měsíčně zaplatíte $5 – $6, podle toho, jaká je zrovna akce. Ročně tedy zhruba 1200kč. Zadarmo dostanete jednu doménu (ale ne .cz) a $50 na reklamy v AdWords.

Klenot.cz

Klenot nabízí 3 balíčky (a individuální nastavení) – 35kč/m, 150kč/m a 250kč/m. Hosting nemá pořádnou administraci. Spousta věcí se musí řešit přes podporu, která je ovšem rychlá a dle mé zkušenosti odpovídá i o víkendech. Kdysi jsem byl nadšen, dnes jsem spíše skeptický. Hosting sám je super, ale já se těšil na nové funkce (třeba administraci) a vypadá to, že nic nakonec nepřijde. Minulý rok jsem třeba psal na podporu, zda plánují podporu SVN – prý to testují. Od té doby, žádná zmínka, žádná změna. Osobně toho od hostingu čekám víc, ale pro hostování nějaké menší prezentace je to dobrá volba. Ročně tedy od 420,- kč.

Kapusta.cz

Kapusta je jeden z těch levnějších hostingů. Nabízí tarify od 20kč/m do 220kč/m. Moc lidí si na ně nestěžuje, osobní zkušenost nemám. Ročně od 240,- kč.

Hosting-zdarma.cz

Hosting zdarma je zajímavým hostingem. Poměrně dobré služby, pokud vyžadujete naprosté minimum (asi jako u kapusty tarif malina). Cena je zdarma, ale vázaná na registraci domény. CZ doménu registrují za 600,- kč, což je zhruba dvojnásobná cena domény. Roční hosting tak vyjde zhruba na 350,- kč.

Gigaserver.cz

Gigaserver je na internetu docela hodně chválený hosting. Tarifů mají doopravdy požehnaně – od 7kč/m až do 600kč/m. Hosting zde tedy můžete pořídit ročně za necelých 100kč.

Tím můj výčet klasických hostingů končí. Pominul jsem freehostingy (kvalita mizerná) a určitě jsem toho vynechal víc. Berte to prostě jako informace k pár hostingům – buď s nima mám osobní zkušenost a nebo jsou na internetu pořád probírány.

Nevíte-li si rady, doporučuji požádat hostingovou společnost o testovací účet zdarma a vše si vyzkoušet. A nemůžete-li si vybrat tarif, pak nasaďte nějaký nižší a podle potřeb můžete plynule přecházet na vyšší.

Necháváte-li si dělat webové stránky, webdesigner by vám měl s výběrem hostingu určitě pomoci.

One Reply to “Jak si vybrat hosting – zkušenosti”

  1. Dobré zhrnutie, len by chcelo aktualizovať dáta a pridať pár ďalších spoločností poskytujúcich webhostingy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *