Mandriva Linux 2008

Kdysi dávno jsem se doslechl o existenci gnu/linux a chtěl vyzkoušet nový operační systém. Po menších nezdarech jsem získal instalační DVD Mandrivy (v té době ještě pod jménem Mandrake) a nainstaloval ji. Byla to vlastně první distribuce, kterou jsem hodně používal. Po několika měsících jsem ji opustil – vyšlo několik, z mého pohledu, nepovedených verzí. A protože jsem slyšel na Mandrivu v poslední době hodně chvály, rozhodl jsem se ji vyzkoušet.

Mandriva Linux je plně počeštěná distribuce linuxu a máte možnost si vybrat z několika možných verzí – placené krabicové verze s různými manuály a podporou nebo volně stažitelné. Máte možnost stáhnout instalační DVD nebo CD. Existuje i live CD, které je označováno jako Mandriva One. To jsem se rozhodl stáhnout já a to verzi s prostředím KDE, které používám nejraději.

Po nabootování mě čekalo příjemné překvapení, většina hardwaru fungovala a dokonce i wifi karta se nakonfigurovala na pár kliknutí. Protože se mi systém zalíbil, rozhodl jsem se jím nahradit Ubuntu. Na ploše je ikonka, která spustí instalátor, který mi přišel hodně povedený. Vše probíhá jako vždy – rozdělení disku, instalace, vytvoření root hesla a přidání uživatelů. Mimoto nastavíte věci jako časovou zónu, klávesnici atd. Prostě nic složitého.

Po instalaci jsem restartoval PC a nabootoval do nově nainstalovaného prostředí – wifi karta již fungovala okamžitě a tak jsem dal aktualizovat systém. Compiz fungoval výborně také ihned, vše je nastaveno velmi příjemně a není potřeba si s nastavením nějak moc hrát.

Projel jsem všechny možnosti nastavení systém a takto hezky uspořádané a přehledné jsem je snad v žádné distribuci neviděl. Vzhledem k snadné instalaci a všem výše zmíněným věcem tedy doporučuji všem, kteří mají zájem gnu/linux vyzkoušet začít právě s Mandriva Linux. Live CD je ideální volba, pokud nechcete nic instalovat.

Přikládám ještě screenshot po nainstalování a poté s drobnými úpravami (písmo, tapeta, …).

mandriva linux 2008 po instalaci

mandriva linux 2008 po instalaci s drobnými úpravami

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *