Nastavujeme Wedos VPS #1 – LAMP

Protože své VPS přesouvám od Angel hosting k Wedosu, rozhodl jsem se trošku popsat nastavení serveru. V podstatě se mi nastavení u Angel hostingu líbilo, takže se víceméně budu snažit to trochu zduplikovat. Z toho důvodu jsem vybral Debian 7.

Co by mělo být výsledkem?

Na VPS poběží několik webů postavených na WordPressu (třeba tento blog) a pár aplikací napsaných v Nette. Budeme tedy potřebovat webový server (použijeme Apache), PHP a MySQL. Občas se také bue využívat FTP. Zároveň bych rád nastavil GIT deployment. A samozřejmě si trochu pořešíme zálohy. Pro emaily využívám hostované služby, takže ty s největší pravděpodobností nastavovat nebudu.

Pokud používáte SVN (Subversion), pak můžete využít Wedos Disk (k VPS dostanete 10GB disk zdarma), který tuto funkcionalitu nabízí a nebudete muset nic nastavovat.

Jestliže si chcete ušetřit práci, nainstalujte si Debian 6 ISP, dostanete přednastavený server s ISPConfig, což je administrační rozhranní, ve kterém můžete přidávat weby, databáze, emaily. Já jsem zvolil čistý Debian 7, protože se mi ISPConfig nelíbí a raději ten výkon, co spotřebuje, využiji jinak.

Instalujeme LAMP

Pokud jste VPS objednali, počkejte až vám přijde email s informacemi o založení (trvá to asi 15 minut). V emailu máte IP adresu serveru a heslo k root účtu. Přes Putty se připojte přes SSH k serveru a můžeme začít.

Začneme klasickou kombinací, která nám zaktualizuje nainstalované balíčky. Pravděpodobně ale prozatím nic aktualizovat nebudete.

apt-get update
apt-get upgrade

Instalace MySQL

MySQL nainstalujete následujícím příkazem.

apt-get install mysql-server mysql-client

01-install-mysql-password.fw

Během instalace budete požádáni o zadání hesla k root účtu pro přístup k MySQL, doporučuji použít nějaké silné heslo. Pokud o heslo během instalace nebude požádáni (starší verze Debian) nebo se něco nepovede, můžete ho nastavit příkazem:

# /usr/bin/mysqladmin -u root password 'kurevsky-silne-heslo'

Instalace Apache2

Následně nainstalujte http server, v našem případě Apache2.

aptitude install apache2 apache2-doc
a2enmod userdir
service apache2 restart

A můžeme otestovat, zda nám server běží. Do adresního řádku prohlížeče vložte IP adresu vašeho VPS, měli byste vidět podobnou stránku.

02-apache-it-works.fwInstalace PHP

Zbývá nám nainstalovat PHP, zase to nebude nic složitého.

apt-get install php5 php5-mysql libapache2-mod-php5

Po instalaci opět otestujeme, zda PHP běží. Server by nám nyní měl běžet z /var/www, vytvoříme v tomto adresáři nový sobour (index.php) příkazem

nano /var/www/index.php

A do něj zapíšeme

<?php phpinfo(); ?>

Do adresního řádku prohlížeče zadáme IP adresu našeho VPS takto 11.22.33.44/index.php. Pokud se vám zobrazí podobná stránka, gratuluji, základní LAMP máte připravený.

03-php-is-working.fw

One Reply to “Nastavujeme Wedos VPS #1 – LAMP”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *