Notebook IBM Thinkpad T41

Téčková řada notebooků IBM Thinkpad je dnes téměř legendou. Podle prvních ohlasů na tom nic nemění ani to, že výrobu po firmě IBM převzalo Lenovo. Vlastně se mění pouze logo na notebooku, Lenovo už dříve tyto notebooky pro IBM vyrábělo. Co je na tomto notebooku tedy tak skvělého?

Notebooky Thinkpad se vyrábějí v několika řadách. Řada R patří k těm levnějším. Notebook je trošku větší, není vyroben z tak kvalitních materiálů – je to prostě low-end. Dnes mu konkuruje dle mého názoru povedená řada Z, která je myšlená jako multimediální. Tyto notebooky mají širokoúhlý displej, místo které díky tomu přebývá kolem klávesnice je vyplněno reproduktory. Tyto notebooky jsou jen o málo dražší než notebooky řady R a nabízejí nepoměrně větší komfort – například rozlišení displeje je 1280×800. Řada X už patří k těm dražším, je to profesionální 12 palcový notebook. A řada T jsouklasické notebooky s 14,1 palci velkým displejem.

Acer nebo Thinkpad?

V posledních letech nastal boom levných notebooků zvláště mezi studenty. Ikonou těchto notebooků se stal notebook Acer, i když je spousta firem, které vyrábějí notebooku na podobném principu.

Notebooky Acer nejsou nutně špatnou volbou. Oslňují vysokým výkonem (často je v nich nadupaná grafická karta), ale jejich cena je překvapivě nízká – kolem dvaceti tisíc. Rozumný člověk už někde tuší háček. Ano, jedná se o zpracování notebooku. Tyto notebooky jsou často vyrobeny z levných plastů, ergonomie není řešena skoro vůbec. Velkým problém bývají například panty těchto notebooků, při častém používání mají tendenci se rozlomit. Ale i přesto je tento notebook vhodný pro lidi, kteří si ho chtějí dát doma na stůl, připojit klávesnici a myš a používat ho místo klasického PC. Pokud chcete notebook často přenášet, doporučuji vybrat něco kvalitnějšího – a hlavně ne s větším displejem než 15 palců, větší notebooky jsou přirozeně i těžší a pří nošení poznáte každé deka váhy navíc.

Idea notebooků Acer je výborná pro hráče počítačových her. Ti potřebují velmi slušný výkon a pokud jsou například na kolejích, bude se jim hodit i mobilita notebooku. Naopak to, že se notebook po dvouch letech rozpadne není vůbec na škodu, protože rozšiřitelnost notebooků je obecně nízká a tudíž výkon notebooku už neumožňuje hrát novější hry a pařan by tedy stejně musel kupovat nový stroj – a proč tedy nekoupit to, kde dostanu za svoje peníze nejvíce výkonu?

Já jsem však hledal notebook spíše pro práci a pro komunikaci s tou částí sveta, která je připojená k internetu. Nehledě na to, že dnes už snad na téměř každé škole probíhá většina byrokratické agendy skrze internet. Neměl jsem tedy velké požadavky na výkon, který bych při psaní textů a emailů nevyužil, ale spíše na přenositelnost a kvalitu zpracování. Po dlouhém studování možností jsem si vybral repasovaný Thinkpad T41, který mé požadavky splňoval více než dobře.

Z počátku jsem měl strach z toho, že se jedná o repas, ale záruka 2 roky mě přesvědčila a notebook jsem objednal. Jedná se většinou o notebooky kancelářských krys (typicky účetních z bank) velkých firem, které nakoupily nové vybavení a staré notebooky pod cenou prodaly. Notebooky skoupí firmy, které je vyčistí, opraví a dají do stavu, že notebook vypadá jako nový. Většinou tedy dostanete nablýskaný notebook bez jediného škrábance. Nebojte se objednávat přes internet a využívajte 14 denní možnost vrácení zboží bez udání důvodu.

Co ten thinkpad tedy umí?

Hardwarové konfigurace si lze najít na internetu a tak je zbytečné je zde rozebírat. Co však z obrázků nepoznáte je právě zpracování těchto notebooků. Tělo notebooku je vyrobeno ze slitin magnézia a titanu, takže by měl vydržet i velmi brutální zacházení. Klávesnice (a hlavně touchpad i trackpoint) je natolik ergonomická, že si dnes nemůžu zvyknout psát na ničem jiném – a to jsem si vždy myslel, že na notebookových klávesnicích nic nenapíšu. Ovládání hlasitosti zvuku je hardwarové, tudíž dobrá zpráva pro uživatele linuxu – nemusíte nic nastavovat a bude vám to fungovat. Mezi drobnosti, ale užitečné, patří například světýlko v pravém horním rohu displeje, které si lze v případě potřeby rozsvítit a osvětlit tak klávesnici. Horní víko notebooku zároveň pri zavření překrývá spodní část s klávesnicí, takže se vám mezi tyto dvě části těžko dostane nějaké smetí, což hrozí například při přenášení notebooku v batohu. Baterie, kterou jsem dostal k notebooku, nebyla nová a tudíž vydržela 2 a půl až tři hodiny při sníženém jasu displeje. Zakoupil jsem jednu náhradní novou baterii a s ní notebook vydrží lehce přes čtyří hodiny provozu.

O tomto notebooku by se toho dalo napsat hodně hezkého, ale to není účelem tohoto článku. Chtěl jsem vám pouze ukázat tuto alternativu a nastínit výhody tohoto řešení problému absence notebooku. Pokud chcete notebook, který vám nějakou dobu vydrží, nutně nepotřebujete obrovský výkon a počítač berete spiše jako pracovní nástroj, doporučuji jedině Thinkpad;-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *