Opera 9.50 – velmi rychlý moderní browser

opera-logo Nedávno vyšla Opera ve verzi 9.50. Přináší hodně novinek? Podíval jsem si jí na zoubek a musím říct, že mě velmi příjemně překvapila. Operu používám pro testování webových stránek a sem tam i jako příjemně propracovaný browser k prohlížení stránek. S verzí 9.50 se však moje preference asi změní a Opera se stane číslem jedna.

V současnosti je na trhu několik hlavních browserů. IE ve verzi 7 s vylepšeným jádrem Gecko. Oproti IE6 je to několik příjemných změn. Ale stále to není žádná sláva. Dále je to Mozilla Firefox. Koncept browseru je docela sympatický. Jako základ dát pouze co nejjednodušší webový prohlížeč, který lze vypilovat k dokonalosti nespočetným množstvím pluginů a skinů. Navíc je tento prohlížeč o trošku svižnější než standard v systému – IE. Safari, konqueror a další na bází webkitu lze pominout. Zbývá Opera. Opera má vlástní jádro, je multiplatformní.

Co přináší navíc oproti hlavním konkurentům – IE a Firefoxu? Je to především rychlost. Opera je neskutečně rychlá. Doopravdy. Zobrazování stránek je svižné, poradí si i s velkým množstvím javascriptů a tam kde se ostatní browsery zadýchávají, Opera stále jede. Musím říct, že se vývojářům Opery povedla doopravdy povedená verze.

Na druhou stranu je pravdou, že Opera obsahuje pár chyb (některé už z minulých verzí) a je tak vidět, že tato verze byla vydaná trošku ve spěchu. Proč? Na světě je beta IE8 a každou chvilkou vyjde Firefox 3, některé distribuce linuxu (Ubuntu) ho již dávají do základní instalace, přestože se jedná o vývojovou verzi.

vychozi_prohlizec_opera

Tak co je nového a jaké staré nápady můžete očekávat. Samozřejmostí jsou záložky, komfortní prohlížení více stránek. Pokud Opera spadne nebo ji zavřete, pamatuje si poslední otevřené stránky a při dalším spuštění máte možnost je nechat otevřít. Užitečné. Firefox to kdysi neuměl a bylo nutné kvůli tomu doinstalovat plugin, nyní to je v základu. Užitečná funkce.

opera_950_rychly_pristup

Pokud si otevřete novou záložku, uvítá vás okno rychlý přístup – jedná se ve své podstatě o 9 políček, kde každému můžete přiřadit webovou stránku. Poté se v políčku zobrazí miniatura stránky a vy se na ní kliknutím můžete dostat. Pro Firefox opět existuje plugin (např. speed dial).

Co vás upoutá na první pohled je celkem dobrý výchozí skin. Osobně nemám potřebu ho měnit, dívá se na to příjemně. Panel se záložkami je trochu do stylu Windows Vista, respektive s moderním glass efektem. Povedený.

Opera obsahuje integrovaného poštovního klienta, poznámky a správce stahování. Zvláště ten je oproti defaultnímu správci stahování firefoxu hodně kvalitativně dále. Opera vám dokonce stáhně i torrenty. Pokud nejste náruživý sosač, je příjemné si ojedinělý torrent stáhnout díky browseru a nemuset instalovat další aplikaci.

opera_950_torrent

opera_950_spravce_stahovani

Určitě Operu vyzkoušejte, je to kvalitní browser, který nabízí doopravdy hodně možností. Navíc je rychlá a paměťové nenáročná. Tato verze se i přes jisté nedodělky hodně povedla.

2 Replies to “Opera 9.50 – velmi rychlý moderní browser”

  1. Operu 9.50 pouzivam uz od vyvojovych verzi a naprosta spokojenost, tedy temer, chybi ma tam podpora pluginu znama z firefoxu

  2. Jo, velmi povedený browser. Z firefoxu mi chybí pluginy pro vývoj webu a potom screengrab, což je komfortní možnost udělání screenshotu přímo z okna browseru. Ve volném čase se podívám na alternativy a určitě o tom napíšu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *