Proč moderovat diskuze?

Často se na na různých fórech a jinde setkávám s názorem, že každý kdo moderuje diskuze je špatný. Můj názor na tuto problematiku je poněkud odlišný, pokusím se ho shrnout v tomto článku.

Pokud píšete nějaký blog (nebo jak svému webu říkáte), určitě jste přemýšleli o zprovoznění diskuze pod články. Člověk tak získá zpětnou vazbu, čtenáři ho upozorní na chyby. Povolení komentářů však získá jiného rozměru s příchodem méně inteligentních jedinců, případně samozvaných odborníků, kteří se vyžívají v anonymitě internetu.

Sama o sobě je negativní reakce cenná a určitě si jí váží každý blogger. V případě chyby v článku ji blogger může opravit a článek tak bude poskytovat kvlitnější obsah, Problém je, pokud se onen komentátor odchýlí od reality a komentuje výplod své fantazie. Jinými slovy řečeno reaguje na něco co nebylo řečeno. A toto prosté popírání základů logiky je k vidění dnes a denně na mnoha webech, kde probíhá volná (ve smyslu mazání příspěvků porušujících zákon) diskuze.

Samotné ignorování těchto problematických jedinců by mohlo být dostatečnou obranou. Jenže v tu chvíli přichází na řadu Google a podobní. Díky nim dnes a denně přistupujete k článkům starým rok i více a za tu dobu se na ně navalila hromada komentářů. Hledáte třeba informaci o tom, jak vytvořit určitý layout webu. Google vám najde nadějně vypadající stránku, klikne na odkaz a článek vypadá dobře. Protože však nejste největší expert na světě, podíváte se na diskuzi, zda tam nejsou nějaké věcné připomínky. Ale co vás čeká? Autor v článku uvedl, že kvůli chybě v zobrazování v IE je nutné… V tu chvíli se toho chytli dementi nerozeznávající realituod výplodů svých chorých mozků a dle pravidla logika je přežitek sepsali stovky příspěvků o tom, že IE není horší prohlížeč a Firefox ať se jde zahrabat. Samozřejmě na to zareagovala druhá půlka této skupiny a tak se vyrojily příspěvky plné výkřiků typu IE sucks, Firefox ruleeez.

Mezi takovou hromadou balastu najít kloudnou informaci je práce otravná. A protože se každý, kdo provozuje nějaký web, snaží mít ho na určité úrovni, je jasné, že všechny ty zbytečné komentáře jsou k ničemu. Informační hodnotu webu akorát snižují. Proto říkám: mažme je!

Samozřejmě bulvár a další služby pro širokou veřejnost (pro lidi se sníženou hodnotou IQ) si něco takového dovolit nemohou, to je jiná. Neposkytují extra kvalitní informace, spíše jde o zábavu. Pokud by promazávali komentáře dementů, žádné komentáře by neměly a dementi by chodili jinam, čímž by samozřejmě přišly o zdroj svých příjmů.

Na závěr moc hezký článek na podobné téma od Misantropa. Jediné co mě mrzí je, že bychho nenapsal lépe.

One Reply to “Proč moderovat diskuze?”

  1. Moderování je zkrátka nezbytné. I komentáře tvoří obsah blogu a autor se od nich nemůže jen tak distancovat – dělají vizitku i jemu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *