Smarty – užitečný šablonovací systém pro PHP

Píšete-li aplikace v PHP, určitě jste přemýšleli nad tím, jak to vše zjednodušit, protože vždy je nutné napsat nějaký ten opakující se základ. V ideálním případě je to oddělení aplikační a prezentační vrstvy aplikace. Šablonovací systém Smarty tohle všechno velmi usnadní.

smarty-logo-orange

Proč vlastně používat Smarty? Nemáte-li vytvořený vlastní šablonovací systém, určitě vám to přinese spousta usnadnění a webové aplikace v PHP se vám budou psát snadněji než dříve. Smarty je navíc rychlé, v základu podporuje možnost cachování a není těžké to nastavit.

Proč ale mám tak rád Smarty? Ten hlavní důvod je ten, že Smarty určuje pravidla, vymezuje hranice. Napíšete-li aplikaci ve Smarty, usnadníte práci někomu dalšímu, kdo ji po vás někdy převezme.

To zase není taková výhoda, že? Ale popravdě: už několikrát jsem byl postaven před úkol dodělat do stávajícího systému nějakou funkci. Jednoduchá funkce, člověk si naplánuje, jak udělá dotaz nad databází a jen nechá zobrazit výsledek. Jenže ouha. Zdrojové kódy jsou něco strašného. Zorientovat se v tom je něco téměř nemožného. Metodou pokus-omyl najdete místo, kam by kód měl patřit, zkusmo ho tam vložíte (v lepším případě ještě připojíte komentář) a modlíte se, aby to vše fungovalo. Nepromyšleným vkládáním zdrojového kódu tak vlastně přispíváte k hroznému stavu aplikace. Přenesením na opravu domu by to vypadalo asi tak, že každou díru zatlučete prknem, které zrovna najdete a postupem času se z domu stane různorodě vypadající skládanka, která slouží sousedům jako zdroj dobrých vtipů a sázek, jak dlouho bude trvat, než konečně spadne.

Smarty vás drží v určitých hranicích. Je to jako člověk, který by vám při opravách toho domu podával správné materiály. Samozřejmě už vás neuhlídá v tom, jak je na dům kladete, ale pořád to bude lepší, než v prvním případě.

V aplikaci vytvořené za pomoci Smarty se snáze zorientujete a určitě oceníte, že původní vývojář něco podobného použil. Ano, pokud už jste třeba pátý člověk, který aplikaci upravuje, je docela pravděpodobné, že to bude opět docela nepřehledná aplikace, kde budou kusy PHP kódu naházené v šablonách, ale pořád to bude lepší, než bez použití Smarty.

Poslední dobou mám čím dál víc rád podobná řešení. Přestože mě někdy Smarty štve a omezuje tak, jak bych nechtěl a nadávám, že kdybych to psal bez Smarty, tak to vyjde lépe, nakonec musím uznat, že je dobré, že takovéto řešení existuje.

Smarty doopravdy obsahuje jenom základní funkcionalitu, ale díky možností dopsání pluginů je to docela mocný nástroj. Dopíšete-li si pluginy na často používané věci (guestbook), máte při tvorbě nové aplikace o hodně práce méně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *