Sociální sítě – bublina nebo užitečná pomůcka?

S web 2.0 trendy se vyrojila spousta sociálních sítí a i v ČR je tento fenomén v čele žebříčku oblíbenosti. Ale proč tomu tak je? Co sociální sitě nabízejí? A jsou vlastně k něčemu dobré?

Pamatuji si, když zhruba před 5 lety nastal v ČR boom blogů. Každý si zakládal blog, protože se o tom mluvilo v televizi a kdo blog neměl, tak nebyl IN. A díky projektům jako bloguje.cz si blog mohl založit doopravdy každý, kdo umí číst a psát. Zezačátku to byla sranda. Bloggeři si rozkrádali obsah několika mála článků, které dokázali napsat a vedli spolu virtuální války. Jenže poté nastalo období skepse.

Blogy si lidé začali zakládat, aby dali vědět o tom, co se u nich děje nového. Chtěli dát jednoduše svým známým a kamarádům vědět o všem, co se šustlo a virtuální prostor, kde neexistují hranice k tomu dával prostor. A díky stránkám, kde si blog mohl naklikat každý, bylo o jednu hranici ještě méně.

Jenže starat se o blog zabere hodně času. A není to natolik interaktivní. A časem stejně člověk nějaké znalosti potřebuje, protože i sebelepší systém nedokáže pokrýt všechny touhy a přání průměrného uživatele internetu. V tu chvíli přišla vlna sociálních sítí a dravě sebrala mainstream populace lačnící po virtuálním přátelství skrze sítě internetu.

Sociální síť totiž nevyžaduje skoro žádnou mozkovou činnost, vše je tak snadné. Nemusíte psát sáhodlouhé články, napíšete prostě jednu větu o tom, co právě děláte a všichni vaši kamarádi to ve svém profilu vidí. Nahrajete tam fotky z dovolené a všichni to vidí a mohou je komentovat. Můžete pozvat kamaráda na párty a on hned vidí, koho dalšího jste pozvali a kdo potvrdil účast. A když už nevíte co dělat, apliakce vám nabídne spoustu her a blbostí. Prostě samá pozitiva.

Sociální sítě jsou nutným pokračováním blogové mánie a těžko někdo vymyslí nějaký jednodušší koncept. Pokud nepřijdou nové technologie, princip sociálních sítí se bude pouze prohlubovat. Doplní se novými funkcemi a technologiemi – zakrátko například videovzkazy. Úspěch bude mít asi projekt, který velké sociální sítě prováže.

Sám nejsem moc velkým zastáncem tohoto virtuálního flámování. Mám profil na facebook.com (nyní je i česky), ale moc ho nevyužívám. Přijde mi to jako velká líheň spamu, otravování přiblblýma aplikacema a reklam. MySpace je ještě horší. Naprosto tvrdohlavě na mě mluví španělsky a nikde není tlačítko na překliknutí do angličtiny. Na MySpace si akorát občas poslechnu nějakou kapelu. LibimSeTi.cz a Lide.cz používají jenom tragédi.

Co však doporučuji – výbornou síť linkedIN. Má alespoň trošku smysl, zaměřená je na propojení díky práci. Velcí headhunteři v ČR ji začínají využívat, takže si tam profil založte, třeba se vám to jednou bude hodit. Dále mám profil na last.fm. Ale využívám ho jenom k poslouchání hudby a osobní statistice oblíbené muziky.

Sociální sítě ve své podstatě jsou dle mého názoru pouze ztrátou času, ale na druhou stranu… Co máte dělat v práci nebo při učení se na zkoušku, že?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *