TextPattern – opravdu jednoduchý CMS

TextPattern je ještě o něco jednodušší systém pro správu obsahu, než WordPress, na kterém beží třeba tento blog. K čemu se hodí? Může to být dobrý základ jednoduchého blogu nebo webové prezentace. Ne vždy je vhodné použít takového molocha, jakým bezesporu systémy jako Joomla! nebo Drupal jsou a někdy je i WordPress kanónem na vrabce.

Instalace

Stáhněte si TextPattern a archív rozbalte na server. Pokud pracujete na localhostu, do prohlížeče zadejte něco jako localhost/slozka_kam_jste_umistili_textpattern, analogicky postupujte i pokud pracujete na vzdáleném serveru. Protože CMS není nainstalován, v prohlížeči se vám vypíše chyba s odkazem na instalaci. Klikněte na odkaz. V dalším kroku vyberte jazyk a potvrďte.

textPattern_instalace_01

Nyní budete muset vyplnit přístupové údaje k databázi. Pokud máte vlastní server, určitě je budete znát. Pokud někde hostujete, najdete je většinou v administraci k hostingu nebo v jednom z prvních mailů od poskytovatele hostingu.

textPattern_instalace_02

Následující krok je asi nejsložitější. Musíte zkopírovat text z označeného políčka a uložit ho do souboru config.php do /textpattern/ na serveru.

textPattern_instalace_03

V posledním kroku si vytvoříte svůj uživatelský účet. Nic složitého. Po odeslání máte možnost přejít do administrace.

textPattern_instalace_04

textPattern_instalace_05

Administrace

Administrace je trošičku nepřehledná, může za to zvolený grafický styl, který není ani moc hezký. Každopádně se na to dá po chvilce zvyknout. Stačí si tedy nastavit kategorie, uživatele a už můžete publikovat. Po instalaci web nevypadá nejlépe, defaultní šablona je poměrně jednoduchá, ale nic vám nebrání ji předělat tak, aby vám vyhovovala.

textPattern_administrace_01

textPattern_administrace_02

textPattern_stranky_01

TextPattern je poměrně zajímavý CMS a určitě stojí za to ho vyzkoušet. Je velmi jednoduchý, ale přiznejme si – kdo využívá víc funkcí než TextPattern nabízí?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *