Ubuntu 7.04

Ubuntu je distribuce linuxu primárně určená pro normální smrtelníky. Instalace je jednoduchá, používání je také jednoduché a většinu užitečných nástrojů budete mít dostupnou hned po instalaci. Podpora hardwaru je také výborná a směle mohu doporučit Ubuntu na notebook – najde a nastaví opravdu hodně zařízení a kernel (systémové jádro) obsahuje hodně patchů, které vám práci na notebooku zpříjemní a vy nebudete muset trávit hodiny svého drahocenného času laborováním s nastavením systému.

Ubuntu je v současnosti distribuováno na 1CD, které si můžete stáhnout z internetu nebo zdarma objednat pomocí ShipIt. Při objednání vám CD přijde během pár týdnů. Současná verze Ubuntu je 7.04, během 14 dnů by měla vyjít nová verze 7.10. První číslo – tedy sedmička – značí rok, ve kterém je verze Ubuntu vydaná. Číslo za tečkou je měsíc. Ubuntu se vydává v půlročních cyklech, tedy vždy v dubnu a v říjnu.

Instalační CD je tzv. live cd. Tedy CD, které po vložení do mechaniky můžete nabootovat a spustí se vám funkční systém. Je to vynikající způsob, jak se seznámit s operačním systémem linux a rozhodnout se, zda má smysl ho vůbec instalovat. Spuštěním live CD se vůbec nic neděje s daty na vašem hardisku a tudíž o svá data nemůžete přijít. Je to bezpečné!

Pokud se vám Ubuntu zalíbí, na ploše je ikona, která spouští instalátor. V několika krocích si vyberete rozložení klávesnice, časové pásmo a další drobnosti. Důležitým krokem je rozdělení disku. Instalátor (i když někdy jeho překlad není nejlepší) vás informuje o tom, co máte dělat. Pokud chcete instalovat Ubuntu na celý disk, klidně nechte instalátor, ať rozdělení disku provede za vás. Pokud ale chcete provozovat dva a více operačních systémů, zvolte raději ruční rozdělení.

Zde je nutné zadat jeden oddíl pro / oddíl a swap oddíl. Swap by obecně měl být dvojnásobkem paměti RAM, více než 1GiB však nedávejte. Pokud této problematice rozumíte a víte, co využijete, máte rozhodování o velikosti swapu jednodušší.

Po odklikání několika posledních položek instalátoru (mimojiné si můžete importovat profil z MS Windows, pokud je tento systém na disku) už proběhne rozdělení disku, kopírování souborů a nastavení systému. Nyní můžete počítač restartovat a nabootovat váš nový systém z hardisku.

Po nabootování vás asi mnoho překvapení nečeká, vše jste již viděli na live CD. Pokud jste nastavovali síť na live CD, pravděpodobně vám funguje i nyní (toto nastavení by se mělo přenést). Pokud ne a používáte k přidělení IP adresy DHCP, stačí zasunout kabel do konektoru, případně vybrat správnou bezdrátovou síť. Samotné nastavení pevné IP adresy je také velmi snadné a troufám si říct, že ho zvládne každý.

Příště se podíváme na konfiguraci systému, instalaci programů a jiné zajímavosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *