Užitečná rozšíření pro Firefox – I

Tímto článkem začínám sérií článků na téma rozšíření pro firefox. Firefox je výborný webový browser, tedy prohlížeč webu. Jeho koncept je mi sympatický – samotný Firefox přichází pouze s nejnutnějším  funkcemi, tedy s tím, co používá 95% uživatelů a neobtěžuje tak přebytečnou funkčností.

Když vyšla Opera 9.50, byl jsem nadšen a zhruba měsíc jsem ji používal. Nový Firefox 3 toto změnil a opět je mým hlavním browserem. Bez rozšíření by u mě však neměl šanci a já se s vámi podělím o svoje oblíbence mezi rozšířeními pro Firefox a ukážu vám tím obrovské možnosti tohoto prohlížeče.

Dnes to budou pouze 2 rozšíření, ale určitě nebude zklamáni. První nahrazuje moji nejoblíbenější věc na Opeře 9.50 a druhé je důvod, proč používat Firefox – tuhle libůstku dnes jinde nenajdete. Tak směle do toho.

Foxmarks bookmark synchronizer

Prvním rozšířením je Foxmarks sloužící pro synchronizaci záložek. Poprvé jsem se s touto vymožeností setkal u nové Opery a uchvátilo mě to. Snad každý, kdo používá více počítačů (nebo systémů) se setkal s tím, že jeho záložky jsou naprosto nepřehledné. Prohlížíte si web a najdete zajímavou stránku, uložíte mezi oblíbené položky (záložky/bookmarky) a časem si vzpomenete, že ji někde máte. Ale na kterém počítači jste si to uložili?

Stačí se jednoduše zaregistrovat a začít používat. Vaše záložky budete mít na všech počítačích stejné a navzájem sdílené.

foxmarks_01

foxmarks_02

foxmarks_03

foxmarks_04

Firebug

A opravdovou lahůdkou je rozšíření nazvané Firebug. Je to neocenitelná pomůcka pro vývojáře webu, ale jisté výhody by mohla mít i pro ostatní, HTML umějící lidi. Díky Firebugu totiž můžete přímo v prohlížeči upravovat webové stránky a okamžitě vidíte výsledky. K čemu je to dobré? Dám vám dva příklady, díky kterým jsem Firebug ocenil.

Vyplňoval jsem nějaký formulář na hostmonsters a na stránce nebylo odesílací tlačítko. To není nic neobvyklého, prostě se zmáčkne enter a formulář se odešle. Ale ouha. On tam byl nějaký neukončený tag a odeslání formuláře tím bylo znefunkčněno. Vyzkoušel jsem všechny používané prohlížeče, ale ani jeden chybu nedokázal ignorovat natolik, aby se mi formulář podařilo odeslat. A protože jsem to chtěl mít z krku hned a ne čekat, až to podpora vyřeší, spustil jsem Firefox a za pomoci Firebugu jsem do formuláře přípsal odesílací tlačítko, které se mi na stránce okamžitě zobrazilo a já tak mohl formulář odeslat. Prosté a elegantní.

Druhý příklad se týká tisku dokumentů. Když si chcete něco z webu vytisknout, kolikrát vás překvapí, kolik neužitečných informací musít tisknout. Různé perexy, závěry a odkazy na další díly seriálu snadno odstraníte pomocí Firebugu a můžete tak tisknout doopravdy jen to, co vás zajímá. Nejenže ušetříte papír, ale hlavně se nebudete při čtení ztrácet mezi spoustů neužitečných věcí.

Firebug toho umí samozřejmě více, není zaměřen pouze na HTML, ale i na DOM, na javascript. Pokud neznáte, doporučuji vyzkoušet.

firebug

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *