Vyšel WordPress 2.5. Sláva!

Mám rád nové verze programů. Přinášejí spoustu novinek a mě baví je objevovat a zkoumat. WordPress 2.5 jsem zkoušel ještě jako RC a již tato verze mě hodně natěšila. Co tedy WordPress 2.5 přináší? Máte upgradovat?

Mezi hlavní novinky patří: možnost nahrávání více souborů, upgrade pluginů jedním kliknutím, vestavěné galerie, upravovatelný dashboard, lepší zabezpečení hesel, knihovnu pro média, vylepšený WYSIWYG, fullscreen psaní a spoustu dalšího.

Tato verze je stabilní a byla již několik měsíců testována. Proto by bezpečnostních rizik měla obsahovat málo, přesto se však dá předpokládat, že tento počet bude větší než nulový. Já osobně doporučuji (pokud vaše data nejsou extrémně důležitá a citlivá) upgrade provést. Čím více webů na novém wp poběží, tím rychleji se najdou všechny chybku a budou moct být opraveny. Samozřejmě lze očekávat vydání bugfixů ihned po nalezení chyby, takže riziko proniknutí do systému je při včasné aktualizaci opravdu minimální.

aktualizace – přechod na wordpress 2.5

Jako první věc si stáhněte soubory nového wordpressu a archív rozbalte. Pokud instalujete wordpress poprvé, podívejte se na průvodce instalací, celé je to velmi triviální. Pro postup upgrade wordpressu na novou verzi existuje také průvodce, takže ho případně prostudujte a můžeme se dát do práce.

Samotný upgrade se sestává z několika kroků. Na začátku by bylo dobré udělat zálohu stávajících souborů wordpressu – kdyby se něco pokazilo, bude jednoduché se vrátit do předešlého stavu. Stačí prostě překopírovat všechny soubory wordpressu ze serveru někam jinam. S databází nemusíme nic dělat, i když je samozřejmě lepší ji občas zazálohovat, přeci jenom jsou v ní obsaženy všechny vaše texty.

V dalším kroku bychom měli deaktivovat všechny plug-iny. Občas by to mohlo zlobit a tak je lepší je všechny vypnout. Já osobně je nevypínám a jsem ochoten tento risk nést, pokud však používáte nějaký minoritní plugin, který může být nějak podivně napsaný, raději jej deaktivujte. Po upgrade ho můžete zapnout.

Nyní překopírujeme soubory stažené (a rozbalené) nové verze WordPressu na server a přepíšeme jimi ty staré. Na stránkách wordpressu se píše, že by se měly vymazat složky wp-admin a wp-includes, já to však nedělám. Použijte váš oblíbený ftp klient, přístupové údaje na ftp server jistě znáte.

Do prohlížeče zadejte adresu www.adresavasehoblogu.domena/wp-admin/upgrade.php a zobrazí se vám stránka, kde vás jednoduchý průvodce provede aktualizací databáze. Pokud vše v pořádku proběhne (což bude asi nejčastější případ), váš blog běží na wordpress 2.5. Přihlašte se do administrace a užívejte si novinek.

a pár screenshotů

průvodce aktualizací databáze

aktualizace_wordpress_02

aktualizace_wordpress_01

administrace

wordpress_2.5_screenshot_02

wordpress_2.5_screenshot_03

wordpress_2.5_screenshot_04

wordpress_2.5_screenshot_05

wordpress_2.5_screenshot_01

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *