WordPress – výborný systém pro správu obsahu

V dnešní době existuje nespočet redakčních systémů a systémů pro správu obsahu napsaných ve všech možných jazycích a vydaných pod nejrůznějšími licencemi. Nejzajímavější jsou však takové, které jsou vydány pod některou ze svobodných licencí (např. GPL) a je tedy možné je nasadit a upravovat zdarma.

 

wordpress_logo.jpg

WordPress je systém pro správu obsahu, nebo-li CMS (content management system). Je napsaný v PHP, což znamená jen to, že ho budete moci nasadit na prakticky jakémkoliv hostingu. Samozřejmě bude potřeba i databáze.

WordPress je rozumně velký systém pro menší až střední projekty. Existuje pro něj nespočet pluginů nebo témat (která si lze snadno vytvářet). Víceméně se tedy nemusíte obávat snížené funkčnosti, vše potřebné snadno doinstalujete pomocí pluginů.

WordPress se dá snadno lokalizovat do češtiny, nebo instalovat přímo lokalizovaný balíček. Ten navíc obsahuje i lokalizované základní téma pro WP, takže i layout stránek bude v češtině hned po instalaci.

Subjektivně se mi WP zalíbil daleko více, než třeba Joomla! nebo Drupal. Tím nechci říct, že by tyto CMS byly špatné, jen je to pro menší projekty zbytečně velký moloch.

Po instalaci můžete snadno psát zápisky na nové stránky (roztřízené do kategorií; lze je označkovat i pomocí tagů) nebo statické stránky a to vše pomocí WYSIWYG editoru. Na stránkách bude fungovat vyhledávání. Z administračního rozhranní také můžete upravovat soubory šablony nebo pluginů. A k článkům je možné přidávat komentáře.

Pomocí pluginů do WP přidáme statistiky počtu shlédnutí, fotogalerie, pokročilou správu uživatelských skupin (defaultně jsou ve WP 4 skupiny), a spoustu dalších funkcí. Co více pro blog potřebujete?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *