Zálohujte si WordPress do Google Drive

WordPress je perfektní systém na správu obsahu, dokonce i tenhle web na něm běží. A protože je možnost k zálohování využít Google Drive – cloudové řešení s 5GiB prostoru zdarma, tak proč to nevyužít? Samozřejmě existují i jiné alternativy, o těch se zmíním někdy příště, Google drive bude první, protože ke svým doménám většinou zákládám emaily pomocí Google Apps a tak mám k dispozici i Drive, se kterým většinou už nemám co jiného dělat.

Na začátek musím říct, že nastavení záloh do google drive není úplně triviální, ale věřím, že s tímto návodem je práce na pár minut. Pro začátek nainstalujte a aktivujte plugin Google Drive for WordPress. Předpokládám, že budete mít nějaký účet u Google, ale jestli ne, tak si jeden založte a aktivujte si Google drive. A můžeme jít na to.

Google API’s console vypadá i zní dost děsivě, takže to jen tak rychle prolétneme, aby na vás neulpěla aura ajťáků. Klikněte na to velké modré tlačítko create project.

 

V seznamu služeb najděte Drive API a zapněte ho. Odsouhlaste podmínky služby. Opět se dostanete na stránku se seznamem služeb, opět najděte Drive API a tentokrát klikněte přímo na nápis.

V sekci API Access klikněte na velké modré tlačítko Create an OAuth 2.0 client ID.

VyplňteProduct namea pokračujeme dál.

Klikněte na more options, měli byste vidět podobnou obrazovku jako na obrázku níže. Nyní se na chvilku přesuneme do WordPressu, v menu najděte configure google a klikněte na to. Uvidíte vaše Authorized Redirect URL a zkopírujete ho do formuláře na Google APIs, Authorized Javascript Origins je potom URL vašeho webu. Máte? Tak rychle klik na Create client ID.

A zase budeme trochu kopírovat. Client ID a Clients secret překopírujeme do nastavení pluginu (položka v menu configure google).

Ještě odklikněte  Allow access a pomalu se blížíme do finiše.

Nyní už zbývá jen nastavit, jakým způsobem se provedou zálohy. Zálohovat můžete soubory i databázi. Zálohovat databázi je velmi dobrý nápad, obsahuje všechny vaše články. Soubory si radši taky zazálohujte, tam jsou třeba šablony nebo obrázky. Můžete také zakliknout, které složky nebo tabulky databáze zálohovat nechcete, ale pokud si nejste stoprocentně jistí tím, co děláte, tak to raději nepokoušejte.

Ještě nastavte interval záloh a je to hotovo. Hned si můžete pomocí On Time Backup vytvořit první zálohu odeslanou na Google Drive. Na některém hostingu se mi stává to, že plugin

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *